Andreas Gilger

 

Andrreas GilgerAndreas Gilger, urodził się w 1991 r. w Duisburgu. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku sześciu lat. Od 12. roku życia uczył się również grać na wiolonczeli.
 Po maturze, w 2009 r., zaczął studiować grę na fortepianie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych Folkwang w Zagłębiu Rury. Nauczycielem jego był Bernhard Wambach. Jako główny punkt studiów obrał Neue Musik – muzykę nowoczesną, a od 2011 r. poświęcał się coraz bardziej wykonywaniu utworów według historycznych zasad gry, studiując je na Uniwersytecie Folkwang u takich mistrzów jak Christian Rieger (klawesyn, basso, technika gry), Wolfgang Kostujak (basso, technika gry) i Roland Maria Stangier (organy).

Obecnie Andreas Gilger studiuje w Kolonii na Wyższej Szkole Muzyki i Tańca u profesora Michaela Borgstede.
Dalsze ważne impulsy otrzymał ze strony Andreasa Staiera i Christine Schornsheim.

Wiosną 2014 r. zaczął występować na międzynarodowych koncertach. Od tej pory wykonuje utwory solowe jako muzyk klawesynowy oraz organista, grając koncerty oraz nagrywając solowe płyty CD na całym świecie. Gra także w orkiestrach kameralnych oraz w takich zespołach jak „Das Neue Orchester” (Nowa Orkiestra, Christoph Spering), die Kölner Akademie (Akademia Kolońska, Michael Alexander Willens) oraz L’Arte del Mondo (Werner Ehrhardt).

Poza tym występował m.in. na wielu festiwalach, jak np. Dni Muzyki Starodawnej w Herne, Festiwal Felicji Blumental w Tel Avivie, Festiwal w Shanghaiu (Shanghai International Arts Festival), a także na Festiwalu Musika Musica w Bilbao.

Razem z dwoma muzykami: Thomas Wormitt (flet trawers=flet poprzeczny) i Adrian Cygan (flet barokowy) założył w 2013 r. zespół „Cicerone Ensemble”, któremu w 2015 r. na Niemieckim Konkursie Muzycznym nie tylko przyznano stypendium, lecz który również odznaczony został nagrodą-dotacją fundacji Köhler-Osbahr-Stiftung.