Julia i Stanisław Łopuszyński

Harp&Chords Duo

Julia Łopuszyńska – Harfistka

Urodziła się w Warszawie. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. K. Szymanowskiego oraz I st K. Kurpińskiego w Warszawie pod kierunkiem Anny Sikorzak-Olek. Aktualnie jest abiturientką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Helgi Storck.
Jest laureatką przesłuchań i konkursów, zarówno krajowych jak i międzynarodowych m.in.: „The Second International Contest festival of a harp art of V. Poltareva” (Ukraina; 2016), International competition of chamber music Nova Gorica, (Słowenia 2016), „International Competition of Chamber Music” (Włochy, 2012), Międzynarodowy konkurs duetów z harfą w Cieszynie (2015, 2011, 2009,2007,2005), Turniej Kamerany w Bydgoszczy i wiele innych.
Julia miała okazję grać na wydarzeniach jak „Światowy kongres Harfowy” (Amsterdam; 2008), „Koncert młodych artystów wraz z orkiestrą kameralną „Amadeus” (Poznań 2010), Chopin Open 2010, „La folle journee” 2011-2014 r., Koncert młodych talentów 2014, „Młody Muzyk roku 2014”, „Środa Młodych NOSPR 2015”, „Dni Sofii Gubajduliny NOSPR”, Chamber Orchestra Recital z okazji 200lecia UW w Warszawie 2016, „Schleswig Holstein Music Festival (Niemcy 2016) „7 Festiwal Prawykonań NOSPR 2017”.

Stanisław Łopuszyński –  klawesynista, pianista, kompozytor, aranżer.

Urodził się w Lille we Francji w 1993 r. Od młodości rodzice kierowali go w kierunku muzycznym, Pobierał nauki najpierw w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu, a potem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom ukończenia szkoły II stopnia w specjalności gra na klawesynie. Jest laureatem konkursów kompozytorskich m.in. w Łodzi i w Katowicach, w grudniu 2012 zdobył wraz z siostrą Julią II miejsce na międzynarodowym konkursie duetów (Concorso Internacionale di Esecuzione e Composisione Musicale) w Castellana Grotte we Włoszech, w którym jednym z dzieł podlegającym ocenie jurorów był utwór, którego jest współtwórcą. Swoje miejsce znalazł również w piosence aktorskiej i poezji śpiewanej, gdzie wraz z zespołami zdobył III miejsce na 48. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w październiku 2012 roku, II miejsce na IV Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim, Grand Prix na VI Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim jako akompaniator i aranżer. W 2015 roku na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyka Na Pograniczu zdobył nagrodę dla najlepszego akompaniatora przyznawaną przez Kubę Badacha i Jacka Piskorza oraz I nagrodę Festiwalu w grupie Solistów z Zuzanną Jurczak (vocal). Stanisław Łopuszyński w styczniu 2015 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym im. Mariana Sawy.

W kwietniu wraz z Julią Łopuszyńską zdobył I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą, a następnie I nagrodę na III° Wanda Landowska Concorso Internazionale di Clavicembalo w Ruvo di Puglia (Włochy), na którym przyznano mu dodatkową nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego.

W kwietniu 2016 roku wrócił z nagrodami “Golden Award” (I miejsce w kategorii duetów “Fabiani”) w duecie Harp&Chords oraz z ”Golden Finalist” (grand prix w kategorii wiekowej H – solo) na 8th International Music Competition and Festival for Soloists and Chamber Groups „SVIREL”, Nova Gorica, Słowenia 2016 r., natomiast rok później, w kwietniu 2017 roku duet Harp&Chords dostał wyróżnienie na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy. Stanisław jest również finalistą konkursu Studencki Nobel 2017.
W latach 2014-2016 zajmował się koordynacją Juwenaliów Artystycznych a w roku akademickim 2016/17 pracował przy organizacji pierwszej edycji festiwalu Mikstury Kultury integrującego wszystkie środowiska artystyczne w Polsce – aktorów, muzyków i plastyków. W 2014 roku uzyskał drugi dyplom ukończenia szkoły II stopnia w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w specjalizacji gra na fortepianie.
Jest członkiem duetu klawesynowo – harfowego Harp&Chords, z którym często koncertuje w Polsce i za granicą.
Obecnie jest studentem V roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu prof. Lilianny Stawarz.

 

#stanislawlopuszynki #julialopuszynska