Patronat Honorowy 2019

 

Szanowni Państwo, Drodzy Artyści, Goście i Organizatorzy! 

Jeśli miałabym taką diabelską moc, żeby pomysłodawcom Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą móc ufundować  NAGRODĘ  – zaraz bym to uczyniła i WIELKA by to była nagroda.

„Muzyka okrutną moc ma – by uczynić z nas co chce….” tak zrozumiał świat i tak swoje słowa zapisał przed pięciuset laty Łukasz Górnicki, wielki renesansowy humanista i poeta. Izabela Cywińska fot. Pat Mic
Czy kiedy mówił o mocy nazywając ją „okrutną”, chciał nas przestraszyć, czy odwrotnie, chciał żebyśmy obrócili tę „muzyczną moc” w dobro. Bo czym jest muzyka jeśli nie samym dobrem?

W dzisiejszych czasach gdy Europa przypominać zaczyna wieżę Babel i coraz trudniej nam się dogadać, bo szalejące nacjonalizmy grożą pomieszaniem języków, wtedy zjawiacie się wy z waszą muzyką świata. Przyjeżdżacie z całego świata do małego Solca nad Wisłą, żeby dźwiękami świadczyć sobie nawzajem i ze sobą rozmawiać.
Muzyka łagodzi obyczaje, ale przecież nie tylko: jako sztuka nie semantyczna, czerpiąca ze wspólnych doświadczeń ludzkości, wspólnych, bo człowieczych, jest tak samo zrozumiała przez wszystkich wrażliwych odbiorców. Słucha się jej i próbuje odgadnąć tajemnicę ukrytą, nie wypowiedzianą,
ale współbrzmiącą wspólnym dla wszystkich językiem bliskości.
P.S.
Na marginesie :  urodziłam się tuż, tuż obok was, niedaleko Solca, po drugiej stronie Wisły, we wsi Kamień. Gdyby po

II Wojnie Światowej świat się nie wywrócił do góry nogami, gdyby bolszewicy nie wygnali stamtąd mojej rodziny, zaprosiłabym Was wszystkich młodych twórców na podwieczorek do mojego pałacu.

Izabella Cywińska
reżyser